Heyelanın vurduğu Wayanad'da Rahul Gandhi

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Kongre liderleri Rahul Gandhi ve Priyanka Gandhi Vadra, Kerala'da heyelanın vurduğu Wayanad'ı ziyaret etti.

Yeni Delhi:

Kongre milletvekilleri Rahul Gandhi ve Priyanka Gandhi Vadra Perşembe günü Kerala'da (Bay Gandhi'nin Lok Sabha'daki seçim bölgesi) Wayanad'ı ziyaret etti ve şu ana kadar yaklaşık 300 kişinin ölümüne yol açan yıkıcı toprak kaymalarının ardından toparlanmaya çalışan oradaki insanlara destek mesajları iletti. 200 kişi daha hâlâ kayıp.

Rahul Gandhi, ziyaretinin duygusal etkisinin altını çizerek gazetecilere şunları söyledi: “Babam (Mayıs 1991'de suikasta kurban giden eski Başbakan Rajiv Gandhi) öldüğünde hissettiklerimi hissediyorum.”

“Babam öldüğünde ne hissettiğimi hâlâ hatırlıyorum. Ama burada insanlar sadece babalarını kaybetmediler… ailelerini de kaybettiler… erkek kardeşlerini, kız kardeşlerini, annelerini ve babalarını. Hala ne hissettiğimi hatırlıyorum (onun öldüğünde) babam öldürüldü) ve bu daha da kötü, bir kişi değil, binlerce kişi acı çekiyor.”

#SAYGINLIK | Wayanad'da heyelan nedeniyle yaşanan ölümler hakkında yorum yapan Kongre Milletvekili ve LoP Lok Sabha Rahul Gandhi, “Bugün babam öldüğünde hissettiğim gibi hissediyorum. Buradaki insanlar sadece babalarını değil, bütün bir aileyi kaybetti. Hepimizin bu insanlara saygı ve sevgi borcumuz var. Bütün milletin bunlara dikkat etmesi lazım…” pic.twitter.com/9dSPI6kQdx

— ANI (@ANI) 1 Ağustos 2024
“Buradaki insanlara tüm saygımızı, sevgimizi borçluyuz ve bu süreçte onların yanında olmalıyız. Tüm ulusun Wayanad'a odaklanıp yardım etmesinden büyük gurur duyuyorum” dedi.

OKU | Kerala'daki toprak kaymasında ölü sayısı 291'e yükseldi, yaklaşık 200 kişi hâlâ kayıp

Sayın Gandhi, ezici zaferlere yönelik siyasi saldırılara da kararlı bir şekilde karşılık verdi.

“Bunun siyasi konuları tartışmak için doğru zaman veya yer olduğunu düşünmüyorum. Buradaki insanların yardıma ihtiyacı var. Şu anda siyasetle ilgilenmiyorum. Odak noktam Wayanad halkıdır.”

bu çok önemli @RahulGandhi Bu çok önemli. @priyankagandhi Bu nedenle, bu çok önemli. işte bu

📍
pic.twitter.com/R3D6CIf8ll

— Kongre (@INCIndia) 1 Ağustos 2024
Kardeşinin Uttar Pradesh'te Raebareli lehine Lok Sabha koltuğundan vazgeçmesinin ardından Wayanad'dan ilk kez seçime giren Priyanka Gandhi Vadra, daha fazla sıkıntıya dikkat çekti.

“Altı saat boyunca tüm ailesini kurtarmaya çalışan ama başaramayan bir çocukla tanıştık. Sadece büyükannesini kurtarabildi. Günü acı çeken insanlarla tanışarak geçirdik” dedi.

Bayan Gandhi Vadra, “Bu çok büyük bir trajedi” dedi. “Buradaki insanların katlanmak zorunda kaldığı acıyı ancak hayal edebiliyoruz. Elimizden geldiğince rahatlık ve destek sağlamak için buradayız.”

#SAYGINLIK | Kongre Milletvekili Priyanka Gandhi Vadra, Wayanad'da heyelandan sağ kurtulanlarla görüştükten sonra şunları söyledi: “Bütün günü acı çeken insanlarla tanışarak geçirdik. Bu çok büyük bir trajedi. İnsanların katlanmak zorunda kalacağı acıları ancak hayal edebiliriz. Mümkün olduğunca fazlasını vermek için buradayız… pic.twitter.com/3nI6dWGbMq

— ANI (@ANI) 1 Ağustos 2024
Ayrıca komşu ülkelerden gelen yardım tekliflerini de memnuniyetle karşıladı.

İktidardaki Kongre eyaleti Karnataka mali ve maddi yardım teklifinde bulundu ve yardım malzemelerinin Bandisur sınır karakolundan engelsiz geçişine izin veriyor.

Kongre partisinin iktidardaki DMK ile ittifak halinde olduğu Tamil Nadu, 50 milyon rupi değerinde yardımın yanı sıra itfaiyeciler, doktorlar ve afet müdahale çalışanlarından oluşan insan gücü teklif etti.

Priyanka Gandhi Vadra, “Yarın oturup nasıl yardım edebileceğimizi düşünmek istiyoruz… özellikle de şu anda yalnız kalan çocuklara” dedi.

“Odak noktası Wayanad halkıdır. Mümkün olan en iyi bakım ve korumayı almalarını ve gelecekte desteklenmelerini sağlamak istiyoruz.”

📍
Wayanad, Kerala pic.twitter.com/uOXVlxIq4p

— Kongre (@INCIndia) 1 Ağustos 2024
Himaşal Pradeş'te sağanak yağış

Priyanka Gandhi ayrıca, Kongre tarafından yönetilen bir başka eyalet olan Himaşal Pradeş'te, sağanak yağışların iki kişiyi öldürdüğü ve sabah sağanaklarının ardından en az 53 kişinin hâlâ kayıp olduğu yıkıma dikkat çekti.

OKU | Himaşal'ın Shimla, Kullu ve Mandi'sinde bulut patlamaları, 2 ölü, 50'den fazla kayıp

Himaşal Pradeş'te de büyük bir trajedi yaşandı. Benzer durumda 40'tan fazla kişi hayatını kaybetti. Bu trajediyi atlatabilmeleri için onlara da en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

Hem Bay Gandhi hem de Bayan Gandhi Vadra bu dönemde siyasi birliğin gerekliliğini vurguladılar.

Rahul Gandhi ve Priyanka Gandhi Chooralmala'yı ziyaret etti

Bugün, Salı günü erken saatlerde büyük bir heyelanın vurduğu, büyük yıkıma ve can kaybına neden olan Wayanad'daki Chooralmala bölgesini ziyaret ettiler.

İnternette dolaşan, her şeyi, yolları, köprüleri ve köyleri yerle bir eden devasa moloz ve moloz sağanaklarından oluşan korku Haberları seli, trajedinin boyutu hakkında yalnızca bir fikir veriyor. Yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri bile Kerala'daki yıkıma dair yalnızca fikir veriyor.

OKU | Uydu görüntüleri Kerala'nın Wayanad'ında heyelanların neden olduğu yıkımı gösteriyor

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü tarafından yayınlanan bir dizi öncesi ve sonrası görüntü, 86.000 metrekarelik arazinin kaydığını ve enkazın bir nehir boyunca sekiz kilometre aktığını gösteriyor.

Enkaz akışı Iruvaniphuza Nehri'nin yatağını genişletti ve sele yol açtı.

Haberler'den Son Haberler

Kerala Hükümeti, askeri, eyalet ve ulusal afet müdahale güçlerinin, acil müdahale ve sağlık ekiplerinin desteğiyle çok sayıda kurtarma ve yardım operasyonu başlattı.

Kerala Valisi Arif Mohammad Khan endişe verici bir şekilde, kurtarma ekiplerinin heyelandan etkilenen ilk yerleşim yerine henüz ulaşamadıklarını ve tüm ölümleri saymanın haftalar alacağını söyledi.

OKU |'Ulaşılmadı bile…': Kerala Valisi Wayanad'dan korkunç uyarı

Bu trajedi, Bharatiya Janata Partisi'nden bazı politikacıları siyasi saldırılardan caydırmadı. BJP milletvekili Tejasvi Surya, Rahul Gandhi'nin kendi seçim bölgesinde toprak kayması konusunu hiçbir zaman gündeme getirmediğini iddia etti.

Ancak Merkez mümkün olan her türlü yardımı sağlayacağını söyledi. Bu hafta Wayanad'ı ziyaret eden Birlik Bakanı George Kurian, Başbakan Narendra Modi'nin durumu yakından izlediğini söyledi.

Haberler artık WhatsApp kanallarında mevcut. Haberler'den en son güncellemeleri sohbetinizde almak için bağlantıya tıklayın.