MUDA arazi dolandırıcılığı, Mysuru Kentsel Kalkınma Otoritesi, Mysuru Belediye Şirketi başkanı, Siddaramaiah'ın ailesiyle ilgili tartışmanın ortasında

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Karnataka Başbakanı Siddaramaiah ve ailesi arazi dolandırıcılığıyla suçlanıyor (dosya).

Mysuru:

Mysuru Kentsel Kalkınma Kurumu şefi K. Mari Gowda, kendisine, karısına ve diğer üyelerinin ailelerine yönelik arazi dolandırıcılığı iddialarına ilişkin devam eden eyalet ve federal soruşturmaların ortasında, Karnataka Başbakanı Siddaramaiah tarafından kendisine “talimat verildiğini” söyleyerek Çarşamba günü istifa etti.

Ancak Bay Gowda, herhangi bir baskı uygulanmadığını vurguladı ve kırk yılı aşkın bir süredir yardımcısı olan Başbakanın kendisinden yasa dışı herhangi bir şey yapmasını istediği yönündeki her türlü iddiayı reddetti.

“Başbakan bana istifa etme talimatını verdi, ben de onun talimatına uydum. Benim de sağlık kaygılarım var. Adli soruşturma sürüyor… ve devam edecek” dedi gazetecilere.

“İstifa etmem konusunda üzerimde herhangi bir baskı olmadı. Sağlığım gerçekten iyi değil… bu yüzden kendi isteğimle istifa ediyorum. Başbakanı 40 yılı aşkın süredir tanırım. Benden MUDA (Mysuru Kentsel Kalkınma Otoritesi) ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere hiçbir zaman yasadışı bir şey yapmamı istemedi” dedi.

Başbakanı “kurtarmak” için istifa edip etmeyeceği sorusuna Bay Gowda kesin bir şekilde yanıt verdi: “Hayır. Kişisel nedenlerden dolayı istifa ediyorum. İki kez felç geçirdim. Devam edemeyeceğimi hissettim… bu yüzden istifa ettim.”

Bay Gowda, Başbakan'ın uzun süredir çalışma arkadaşıdır ve 1983'ten beri onunla birlikte çalışmaktadır; 1995 yılında Mysuru Taluk Panchayat'ın başkanlığına, 2000 yılında Zilla Panchayat'ın başkan yardımcılığına atandı ve sekiz yıl sonra en üst göreve yükseldi.

Siddaramaiah henüz istifaya yanıt vermedi.

Başbakan, devletin yolsuzlukla mücadele kurumu olan Lokayukta'nın Mysuru şubesi ve federal bir kurum olan İcra Müdürlüğü tarafından yapılan şikayetlerin yanı sıra delillerin yok edilmesi suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Özellikle Siddaramaiah, eşine Vijayanagar'ın lüks Mysuru bölgesinde – erkek kardeşinin hediyesi olduğunu söylediği – başka yerlerdeki çok daha düşük değere sahip araziler ve altyapı projeleri için tazminat olarak 14 arsa tahsis edildiği iddialarıyla karşı karşıya. kullanıldı.

Yolsuzlukla mücadele aktivistleri bunun devletin 45 milyon Rupi kaybına yol açtığını iddia etti.

Bu ayın başlarında Mysuru Kentsel Kalkınma İdaresi, bu 14 arsayı başbakanın eşi BN Parvathi'den geri almayı kabul etti, ancak bunun soruşturma üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

OKU | Mysuru Body, Siddaramaiah'ın karısının planlarını geri almayı kabul etti

BN Parvathi, MUDA'ya daha önce araziden vazgeçmeyi planladığını ancak kocasına yönelik iddiaların “siyasi amaçlı” olması nedeniyle buna karşı tavsiye verildiğini yazmıştı.

Mektubundan kısa bir süre sonra Siddaramaiah, karısının “bana yönelik nefret siyasetinin kurbanı” olduğunu ve “zihinsel işkenceye” maruz kaldığını söyledi. Kararlarına saygı duyuyorum dedi.

OKU | Kadının mektubunda Siddaramaiah “Kendi kararınız” diyor. BJP aynı fikirde değil

MUDA arazi dolandırıcılığı iddiaları, Karnataka Yüksek Mahkemesi'nin Vali Thawar Chand Gehlot'un Kongre liderinin yargılanmasına izin veren emrini onaylamasının ardından gündeme geldi.

Ertesi gün mahkeme suçlamalarda bulundu, Lokayukta hemen soruşturmaya başladı ve emniyet teşkilatı da kısa süre sonra davasını açtı.

Siddaramaiah ayrıca muhalefetteki Bharatiya Janata Partisi ve Janata Dal Secular'ın eleştirileriyle de karşılaştı; bu partiler, diğer şeylerin yanı sıra istifasını ve Merkezi Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlatılmasını talep etti. Ancak genel onay geri çekildiği için CBI'nin bunun için eyalet hükümetinin iznine ihtiyacı var.

OKU | 'CBI taraflı': Karnataka, CBI'nin eyaletteki vakaları araştırma iznini reddetti

BJP'nin saldırıları ve Kongre içindeki eleştirilerle karşı karşıya kalan Siddaramaiah, henüz herhangi bir suçlamadan mahkum edilmediğine işaret ederek şu ana kadar istifa etmeyi reddetti.

OKU | Siddaramaiah, arazi dolandırıcılığı iddiasıyla mahkemenin duruşma emri vermesi nedeniyle 'korkmuyor'

“Savaşacağım. Hiçbir şeyden korkmuyorum. Soruşturmayla yüzleşmeye hazırız. Bununla yasal yollarla mücadele edeceğim” dedi, Yüksek Mahkeme'nin valinin yaptırımına itirazını reddetmesinin ardından.

Ajanslardan gelen girdilerle

Haberler artık WhatsApp kanallarında mevcut. Sohbetinizde Haberler'den en son güncellemeleri almak için bağlantıya tıklayın.