Karnataka, sosyal yardım fonu için sinema biletlerinden ve OTT aboneliklerinden %2 vergi almayı planlıyor

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Karnataka ayrıca vergiyi oyunlara da genişletmeyi planlıyor

Karnataka hükümeti, sinema ve kültür çalışanlarını desteklemek için sinema biletlerine ve OTT abonelik ücretlerine vergi getirmeyi düşünüyor.

Yüzde 1 ila 2 arasındaki vergi, eyalet hükümeti tarafından her üç yılda bir ayarlanıyor. Bu vergi sinema biletleri, abonelikler ve Karnataka'daki ilgili kuruluşların gelirleri için geçerlidir.

Karnataka Sinema ve Kültür Aktivistleri (Refah) Yasa Tasarısı, 2024 Cuma günü Meclis'e sunuldu.

Tasarıda her şeyden önce yedi üyeli bir sosyal yardım komitesinin kurulması ve sanatçılara yönelik sosyal güvenlik ve sosyal yardım programlarının finansmanı için bir fon oluşturulmasının gerekli olduğu belirtiliyor.

“Film endüstrisinde sanatçı (aktör, müzisyen, dansçı vb.) olarak veya herhangi bir manüel, denetleyici, teknik, sanatsal veya vasıfsız kapasitede çalışan herhangi bir kişi, film ve kültür aktivisti olarak kabul edilir. Bu aynı zamanda hükümetin bu yasayla bağlantılı olarak ilan ettiği faaliyetlerde bulunan kişiler için de geçerlidir” diyor tasarıda.

Yetkililere göre eyalet hükümeti, vergiyi eyalette sahnelenen oyunlara da genişletmeyi planlıyor.