Eğitimde ‘fırsat adaleti’ vurgusu

CatWalk

New member
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Karabük’e gelen Bakan Selçuk, Valiliği ziyaret etti. Vali Fuat Gürel ile görüşen Selçuk’a, AK Parti milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Belediye Lideri Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Bahtiyar Yılmaz, AK Parti Vilayet Lideri İsmail Altınöz ve öteki protokol üyeleri eşlik etti.

Yasal Ortaokulu’nda düzenlenen “Eğitim Yatırımları Toplu Açılış Töreni”ne katılan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin her yerinde bulunduklarını ama Safranbolu’da bulunmanın öbür bir his olduğunu söylemiş oldu. Karabük’te okul açılışları yapacaklarını ve bir okulun da temelini atacaklarını aktaran Selçuk, çocuklar ve öğretmenler için daha konforlu alanlar oluşturmanın, onları daha yüksek imkanlarla buluşturmanın değerli olduğunu söylemiş oldu.

Öğretmenlerin yüzünün güldüğünü, buna bağlı çocukların da yüzünün güldüğünü lisana getiren Selçuk, “ötürüsıyla bizim de yüzümüz gülümsüyor ve fazlaca şad oluyoruz. Bugün açacağımız okullarda da eğitime devam edecek çocuklarımıza ve öğretmenlerimize başarılı periyotlar diliyorum. İnşallah daha hoş günleri geçsin oralarda. olağan olarak bizim sorumluluğumuz, yurdumuzun her bir köşesindeki her bir evladımıza imkanlar sağlamak ve onların daha uygun ortamlarda eğitim-öğretim görmesine fırsat vermek. Biz baştan beri bir şey diyoruz, ‘fırsat adaleti’ diyoruz. Fırsat eşitliği bile demiyoruz zira eşit olmak herkese tıpkı şeyi vermektir fakat adalet herkese hak ettiği ve muhtaçlığı olan şeyi verebilmek demektir. ötürüsıyla fırsat adaleti bizim için epeyce oldukca önemli” diye konuştu.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde eğitim yatırımlarına devam ettiklerine işaret etti.

DÜNYADA EĞİTİM ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALARI İNCELİYORUZ
Eğitimin kalkınmayla demokrasiyle ve iktisatla alakasının farkında olduklarını belirten Selçuk, şöyleki konuştu:

“Bu konularda da elimizden geleni daima bir arada yapıyoruz. Bizim elimizden gelenin ötesi sizlersiniz. İş birliği, çeşitli özel kesim kuruluşları, kamudaki kuruluşlarımızın katkıları, halkımız, hayırseverlerimiz… Hepsi bize el birliğiyle iş birliğiyle takviye oluyorlar ve biz çocukların geleceği için yatırım yapma planına sahip olabiliyoruz. Burada hususen KARDEMİR’e teşekkür etmek lazım. Karabük’ün tarihinde fazlaca özel yeri var ve bu özel yerine binaen eğitimin kalitesinin artmasında da direkt hayli katkısı var. şüphesiz bu işler bir millet, devlet ödevi, her birimiz katkı sağlayacağız. Biz okulları devlet olarak yapıyoruz lakin hayırseverlerin yaptığı katkılar hayli daha farklı bir yere sahip.”

Bakan Selçuk, dünyada eğitim alanında yapılan çalışmaları incelediklerini anlatarak şunları kaydetti: “Hayır yapmak herkese nasip olmaz. her insanın parası olabilir lakin herkes hayır yapamayabilir. Bu kısmet işi, nasip işi. 2023 Eğitim Vizyonu’nda da bunlardan bahsettik. Dünyayı takip ediyoruz. Neler yapılıyor, hangi ülke neyin peşinde, hangi önlemleri alıyorlar? Hepsini günlük olarak takip edip bizler de Türkiye için uğraşıyoruz. Daha nitelikli, dünyadaki akranlarıyla yarışacak, dimdik ayakta duracak kuşaklar yetişmesine çaba ediyoruz. Bilimin rehberliğinde ahlak terapisi üzerine bina edilmiş ‘çift kanatlı’ çocuklar yetiştirmek şüphesiz bizim en büyük dileğimiz.”