DÜZGÜN Parti Küme toplantısı

Cotardam

Global Mod
Global Mod
DÜZGÜN Parti Küme toplantısı DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, deniz salyası sıkıntısına değinerek, “Marmara Denizi’ne dökülen atık suların bir kısmı değil tamamının ileri biyolojik arıtmadan geçmesi gerekiyor. Bunun için merkezi idare olarak süratli bir biçimde mahallî idareleri destekleyin. Mevcut arıtma tesislerini bir an evvel ileri biyolojik arıtma tesislerine çevirin, gerekirse kamulaştırmaya gidin” dedi.

UYGUN Parti Genel Lideri Akşener, partisinin küme toplantısında konuştu. Akşener, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdiğini belirterek, “Ulukışla’da bir manav kardeşim ‘Destek için müracaat ediyoruz, kimseye bir şey vermiyorlar. Bırakın dayanağı, müracaatımız bile onaylanmıyor. Her şey ucu ucuna denk geliyor. Biz kasabın yolunu unuttuk’ diyor. Bor’da bir emeklimiz, ‘Ben yüksek maaştan olacağım diye emekli oldum. Fakat şirkette ortağım diye bana şu an 2 bin 400 lira değil bin 700 lira maaş veriyorlar. Şirketi feshedersem ben nasıl geçineceğim’ diyor. Oto Endüstri’de 84 yaşındaki Naci abimiz ile tanıştık. 40 usta yetiştirmiş, endüstrinin en eski ustası, kurucusu. O bile sıkıntılı. Diyor ki ‘Kupon arazi haline döndü burası. Arsa olarak alıyorlar elimizden, bizi de dağın başına atıyorlar. Burayı bırakıp dağın başına taşınmamızı, üzerine de 100 bin lira para yatırmamızı istiyorlar'” sözlerini kullandı.

Akşener, deniz salyası sorunu ile ilgili olarak ise, “Bir şeyin altını bilhassa çizmek istiyorum. Bu bela yeni değil. birinci vakit içinderda 2007 yılında ortaya çıktı. Bugünküne göre epeyce daha küçük boyuttaki o felaket, lakin iki yılda temizlenebildi. Pekala daha sonra ne oldu? 2020 yılının kasım ayında bir daha ortaya çıktığında bilim dünyası, başta Bakanlık olmak üzere ilgili üniteleri uyardı, ‘Önlem alın’ dedi. Pekala Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ne yaptı? Mayısın ortalarına kadar bu salgının kolay bir plankton artışı olduğunu, numune almaya bile gerek olmadığını söylemiş oldu. Ancak son bir haftada müsilaj kıyılarımızı sarıp gündem olunca nihayet Bakanlık, ‘acil durum aksiyon planı’ yapmaya başladı. Onlarca bilim beşerinin aylardır yaptığı ihtara kulak asmayan Bakanlık, sustu sustu, en sonunda Sayın Erdoğan ‘Çevre bizim işimiz’ deyince nihayet adım attı. Şu üstün liyakate bakar mısınız? Devletin Bakanı, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla’ demeden işe başlayamıyor. Bilimin uyarısı yetmiyor. Vatandaşın reaksiyonu yetmiyor” dedi.

AKŞENER, ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

(Ahmet Umur Öztürk/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı