CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Cotardam

Global Mod
Global Mod
CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı olarak bir ortaya gelip cumhurbaşkanı adayımızı oturup konuşacağız. Cumhurbaşkanı adayımızla birlikte ittifakı oluşturan bütün partilerin devlet idaresinde nazaranv alması lazım.” dedi.

Kılıçdaroğlu, FOX TV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sıkıntısına ait soruya Kılıçdaroğlu, “Temizlenmesi konusunda ne gerekiyorsa yapılmalı. Bizden ne istiyorlarsa, belediye liderlerimiz her türlü katkıyı vermeye hazır.” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, etraf hukukunun oluşturulması ve etraf mahkemelerinin kurulması gerektiğini tabir etti.

Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul Projesi’ne ait soru üzerine, “Eğer Kanal İstanbul’a rastgele bir ülke kredi verir yahut gelir de ihalesini alırsa, iktidara geldiğimizde biz o projeyi durduracağız, o ülkeyle de ortamıza aralık koyacağız. O şirketlerin asla paralarını ödemeyeceğiz, Türkiye‘de yatırım yapmalarının önünü büsbütün keseceğiz.” dedi.

Türkiye’yi yönetenlerin dünyadaki gelişmelerden haberi olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, “Bütün milletlerarası finans kuruşları etraf konusunda hassas olmayan hiç bir yatırıma finans takviyesi vermeyecekler. Bu da o denli bir şey, etraf tahribatı. ‘Çevreyi mahvediyorsunuz, vermeyeceğiz.’ diyorlar.” sözlerini kullandı.

“Demokrasilerde asıl olan vatandaşın hakemliğidir”

Erken seçimle ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yönetilemediği ve savrulduğunu öne sürerek, “Türkiye’nin temizlenmesi, kirlilikten arınması, pak bir devlet yapısının ortaya çıkması lazım. Bunun tek yolu var, seçim. Gideceğiz seçime. Vatandaşın hakemliği son derece kıymetlidir. Demokrasilerde asıl olan vatandaşın hakemliğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu sonbaharda seçime evet mi diyorsunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Ne vakit olursa evet. Zira gecikilen her günün topluma maliyeti artıyor. Ülkesini seven herkes ‘sandığı koy kardeşim’ diyor.” karşılığını verdi.

“Eğer sonbaharda seçim olursa biz ne nazaranceğiz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Millet İttifakı’nın iktidarını goreceksiniz. İktidar değişecek. Zira ben bu ülkede yaşayan insanların ferasetine inanıyorum.” dedi.

“Millet İttifakı olarak seçime giderken halka ne diyeceksiniz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

“Türkiye’yi demokratik manada bir daha inşa edeceğiz. kuvvetli parlamenter sisteme geçeceğiz. Tek adam rejiminden Türkiye’yi kurtaracağız. Siyaset kirlilikten arınacak. Pak bir siyasetle yolumuza devam edeceğiz. Şunu kesinlikle gerçekleştireceğiz, pak, ahlaklı siyaset, devlette liyakat, adalet. Devletin dini adalettir. Bunu her insanın epey uygun bilmesi lazım.”

“Paydaşlarımızla birlikte bir ortaya gelip oturup konuşmalıyız”

“Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, “Biz cumhurbaşkanı adayımızı Millet İttifakı olarak bir ortaya gelip oturup konuşacağız. Kim aday olmalı? Meral Hanım’ın yaptığı kimi açıklamalar var, ‘Bir seferde tek aday girilmeli, HDP ayrıyeten kendi cumhurbaşkanı adayını göstermeli.’ biçiminde. Millet İttifakı’nın öbür aktörleriyle de bir ortaya geleceğiz. Temel Beyefendi ile de Demokrat Parti’nin Genel Lideriyle da konuşacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“Babacan ittifakta yok mu?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

“Şu anda resmi olarak ittifakta dört parti var. Ancak Gelecek Partisi ve DEVA Partisi de güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunuyorlar. Onlar da biz de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Meral Hanım kendi kümesinde uygunlaştırılmış ve güçlendirilmiş parlamenter sistemden neyi amaçladıklarını anlattı. Sayın Davutoğlu geldiğinde onlar da bir çalışma yapmışlardı, verdiler. ÂLÂ Parti’nin çalışması sonuçlandı, DEVA Partisi bir çalışma yapıyor. Biz de bir çalışma yaptık. Merkez İdare Heyetine sunduk, önümüzdeki Parti Meclisi toplantısında oraya da sunacağız.”

“Sayın Akşener’in, ‘Millet İttifakı olarak bizim bir adayımız olsun, HDP de farklı bir adayla birinci çeşit için çıksın’ açıklamasını nasıl yorumlarsınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Değerli bir görüş aslına bakarsan. Biz öteki paydaşlarımızla bir ortaya gelip oturup konuşmalıyız, profili nasıl olmalı, nasıl yapılmalı, amaçlarımız, emellerimiz nedir diye.” yanıtını verdi.

“Cumhurbaşkanı adayımızla birlikte ittifakı oluşturan bütün partilerin devlet idaresinde nazaranv alması lazım” diyen Kılıçdaroğlu, bu partilerin aldıkları oy oranının büsbütün farklı olduğunu söylemiş oldu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yeni bir müddetçten geçtiğini, parlamenter sistemi, yargı bağımsızlığını, devlette liyakati, devletin hesap vermesi sistemini getireceklerini tabir etti.

İttifakı oluşturan partiler ortasında bilgili, tecrübeli, bürokrasiden gelen epey sayıda siyasetçi bulunduğunu, bu anlayışla yola çıkacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bugünden ben adayım, o aday, öbürü aday biçiminde bir kanıyı gerçek bulmuyorum.” dedi.

“Nasıl bir Türkiye’yi düşünüyoruz, evvel onu koymamız lazım ortaya”

“Kılıçdaroğlu olarak sizin aday olup olmamak konusunda sonucunız var mı?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Hayır.” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, “Ortak aday olmalı diye bir sonucunız var mı?” sorusunu “Olabilir.” formunda yanıtladı.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, “Biz şuna kilitlendik, güçlendirilmiş parlamenter sistemin ana unsurlarını belirleyip ittifakın bütün bileşenleri bu ana prensipler konusunda anlaştıktan daha sonra bir metnin altına daima birlikte imza atmak. Yani biz nasıl bir Türkiye’yi düşünüyoruz, evvel onu koymamız lazım ortaya.” diye konuştu.

Adaya ait ön kaidesinin olup olmadığı sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Ön koşulum şu, seçeceğimiz adayın birikimli, bilgili olması, devletin ne olduğunu bilmesi, ahlaklı olması, ailesi ile birlikte topluma örnek olması, toplumu ayrıştırmaması, toplumu bölmemesi, devlette liyakati savunması, bütün siyasi partilere eşit arada olması lazım.” sözlerini kullandı.

“HDP’nin kapatılma davasını yanlışsız bulmuyorum”

şahsi tercihlerden uzak, ülkenin çıkarlarına odaklanan bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğini lisana getiren Kılıçdaroğlu, şu biçimde devam etti:

“Bana şunu soruyorlar, ‘Siz iktidar olduğunuzda bir daha başörtüsünü yasaklayacak mısınız?’ Ben de onlara şunu söylüyorum, ‘Temel Bey’e güvenmiyor musunuz, Temel Beyefendi de orada olacak.’ İktisat konusunda bilmem ne oluyor. ‘Ali Babacan’a güvenmiyor musunuz, iktisat konusunda muhakkak bir imtihandan geçmiş olan bir arkadaşım.’ Demokrasi olacak mı, kısıtlar gelecek mi? ‘İYİ, Gelecek, Demokrat Parti orada. ötürüsıyla daima birlikte Türkiye’ye belirli bir inancı vermek zorundayız.”

HDP’nin kapatılma davasına ait bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Asla yanlışsız bulmuyorum. ‘Şu partiyi kapatın’ diye talimat verilemez. O talimatı verdiğiniz andan itibaren orada demokrasi yoktur. Bir partinin nasıl kapatılacağı, hangi münasebetlerle kapatılacağı maddede var. Savcı harekete geçmiyor lakin siz savcıyı zorluyorsun ‘Mutlaka bir şey yap.’ diye. Olmaz, yanlıştır, demokrasiye terstir.” diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Esin Işık