BM 76’ıncı Genel Şura Başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Shahid seçildi

Cotardam

Global Mod
Global Mod
BM 76’ıncı Genel Şura Başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Shahid seçildi Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyetinin 76’ıncı devir başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyetinin yeni devir başkanlığı için gerçekleştirilen seçimde Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid ile Afganistanlı deneyimli diplomat Dr. Zalmai Rassoul yarıştı. Seçimlerin sonunda 143 oy ile Shadid, 76’ıncı BM Genel Şurası Lideri olarak seçilirken, Rassoul ise 48 oy aldı.

Çeşitli bölgesel kümeler içinde dönüşümlü olarak yıllık olarak düzenlenen BM Genel Konseyi başkanlığı misyon sırası 76’ıncı Devirde (2021-2022), Asya-Pasifik kümesinden bir liderle yönetilmesi gerekiyor. Kelam konusu seçimlerle BM Genel Konsey başkanlığı bakılırsavini alacak olan Maldivler, BM Genel Heyeti Başkanlığı nazaranvini birinci sefer üstlenecek.

bakılırsavi BM 75’inci Genel Konseyi Lideri Volkan Bozkır’dan 14 Eylül’de devralacak olan Shadid’in adaylığı, Maldivler tarafınca Aralık 2018’de açıklamıştı. Shahid, bilhassa fazlaca taraflı forumlarda, engin diplomatik tecrübe ve kuvvetli kimlik detaylarıyle BM Genel Konseyi’ni yönetebilecek seviyede bir kişiselyet olarak bedellendiriliyor.

BM 75’inci Genel Şurası Lideri Volkan Bozkır, “BM 76. Genel Konsey Başkanlığı bakılırsavine, BM Genel Konseyi’nde bu sabah başkanlığımda yapılan oylamayı kazanan Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid seçildi. 14 Eylül’de vazifesi benden devralacak olan Sn. Shahid’i tebrik ediyorum” dedi.

Rassoul’a da ayrıyeten teşekkür eden Bozkır, “BM 76. Genel Konsey Başkanlığı vazifesine Afganistan tarafınca aday gösterilen deneyimli diplomat Dr Zalmai Rassoul’a da, saygın ve canlı bir seçim devri yaşanmasına sağladığı katkı için BM Genel Şura Lideri olarak teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Toplumsal medya hesabı üzerinden Shahid’i tebrik ederek, Shahid ile birlikte fotoğraflarını paylaşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “BM 76. Genel Konsey Başkanlığına seçilen “Maldivler Dışişleri Bakanı kardeşim Abdulla Shahid’i samimiyetle kutluyorum. BM gündemindeki konularda kendisiyle yakın işbirliği ortasında çalışacağız” dedi

(Mustafa Ulusoy/ İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı