Bakanın kahvesini robot yaptı

CatWalk

New member
İlayda Toraman, “Eskişehir Anadolu Masal Evi’nin açılışı için okulumuz Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ziyaret edecekti. Ben de onlara farklı bir sunum yapmak istedim. Öbür yandan da geliştirmeye açık ve kullanabileceğimiz robotumuz olsun istedim. 3 günde kahve servis edebilen robot yazılımı geliştirdim” dedi.

KAHVE PİŞERKEN GEÇEN SÜREYİ DEĞERLENDİRDİM
Eskişehir Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi İlayda Toraman, emekli bir baba ve mesken bayanı bir annen ikinci kızı. Önümüzdeki yıl hayali YKS kazanıp mekatronik mühendisliği okumak. Toraman robot yazılımın nasıl çalıştığını ise şöyleki anlattı:
“Kahvenin pişmesi için geçen süreyi kıymetlendirmek istedim. Kahve makinasına kahve, şeker ve suyu koyuyoruz. Robotu çalıştırıyoruz. O gidip kahve makinasını çalıştırıyor. Akabinde şişenin kapağını açıyor. Fincanın ardındaki bardağa döküyor ve şişeyi aldığı yere koyuyor. Akabinde çikolatayı alıyor fincanın yanına bırakıyor. Kahve piştiğinde cezveyi yerinden çıkarıyor ve kahveyi fincana döküyor. İki fincana kadar birebir anda sunum yapabiliyor.
Robot kol yardımıyla ve uyarladığım yazılımla bunu yapıyoruz. ötürüsıyla yalnızca kahve hedefiyle kullanmıyoruz. Bu yılın başında robot kolun orta yüz kullanmasını uyarladık. Kulanmaya başlayınca da pratik yaparak yeni projeler uyarladık. Kutu taşıma süreçleri, sensörlerle farklı projeler de uyguladık.

KAHVEYİ NASIL YAPACAĞINI BİLECEK
Türk kahvesinin robot yazılımın ellerinden içen Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, fazlaca hoş proje olduğunu söylemiş oldu. Beğenmesinden dolayı epeyce memnun olduk. Aklımızda olanları yaptığımız ve Bakan’ın beğenisinden ötürü fazlaca memnun olduk. İleriki evrelerde robotun komutları imaj sürece sistemiyle okuması için çalışıyoruz. Yapay zeka ile kahveyi şekerli mi şekersiz mi yapması gerektiği üzerinde çalışmak istiyoruz. Biraz daha geliştirilebilir proje. Lakin pandemi devrinde çalışmak güç oluyor. “

ÖĞRENDİKLERİNİ HAYATLA BİRLEŞTİRİYORLAR
Hakan Çeliksoy( Eskişehir Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı Öğretmeni):
Geçen yıl Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Projesi ile 822 bin 540 TL’lik proje deteği aldık. Bu proje ile bir arada okulumuzda 3 laboratuvar kurduk ve beşerle birlikte çalışabilen bir robot kol aldık. Otomasyon kısmı öğrencilerimize kodlama, robot yazılımlar öğrettiğimiz için projeleri şimdiki hayata uygulamak istiyorlar. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eskişehir Anadolu Masal Evi’nin açılışı için okulumuza gelmişti. İlayda da niye kahveyi robotla sunmuyoruz diyerek çabucak projeyi yazıp uyguladı. Ulusal Eğitim Bakanımız, kahvesini içtiğinde epey şad oldu. Hoş bir motivasyon oldu.”