Ankara’da Van rüzgarı

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Ankara’da Van rüzgarı AK Parti Van milletvekilleri, Ankara‘da bulunan vilayet lideri ve belediye liderleriyle bir arada her gün birkaç bakanla görüşerek Van’ın yatırımlarına dayanak isteyerek meselelerine tahlil arıyor.

Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas ile 23. Periyot Van Milletvekili ve AK Parti Vilayet Lideri Kayhan Türkmenoğlu, Edremit Belediye Lideri İsmail Say, Tuşba Belediye Lideri Salih Akman, Gürpınar Belediye Lideri Hayrullah Tanış, Gevaş Belediye Lideri Murat Sezer, Çaldıran Belediye Lideri Şefik Ensari’nin bulunduğu Van heyeti, Hazine ve Maliye, Ulaştırma ve Altyapı ile Ulusal Eğitim Bakanlarını ziyaret etti. Memleket ile ilgili projelerin, teklif ve tekliflerin, belediyelere dayanakların ve yatırım programlarının görüşüldüğü ziyaretlerde Van’ın sosyo-ekonomik durumu ve beklentileri de bakanlara iletildi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile yapılan toplantıda, ticaretle iştigal eden endüstrici ve esnafın pandemi sürecinde yaşadığı zorluklar söz edilerek takviyelerin farklı boyutlarda devam ettirilmesi önerildi. TOKİ marifetiyle imali devam eden defterdarlık binasının da gündeme geldiği görüşmede, binanın kısa vakitte bitirilmesini talep edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Bakan Adil Karaismailoğlu ile yapılan görüşmede ise Van etraf yolu, Edremit etraf yolu, Güzeldere Tüneli, Van-Şırnak karayolu, Bahçesaray karayolu, Kuskunkıran Tüneli 2. tüp geçidi ve kent içi trafiğini rahatlatacak, transit geçişle trafik akışını hızlandıracak, ana arter üzerinde bulunan havaalanı, karayolu ve üniversite mevkiinde yapılması planlanan köprülü kavşakların yapılması üzere talepler iletildi. Ayrıyeten yapılan görüşmede, Van Gölü ve etrafındaki altyapı yetersizliği konusunda da çalışma yapılması istenildi. Van Denizi ile ilgili yapılacak ulaştırma ve balıkçı barınaklarının sağlayacağı avantajlar söz edilerek, Gevaş-Edremit-Üniversite ve Erciş güzergahlarında bir ulaştırma projesinin kente katma paha sağlayacağı açıklandı. Erciş, Çitören, Yeşilsu balıkçı barınakları ve Tuşba iskelesinin yatırım programına alınması da talep edildi.

Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk ile yapılan toplantıda de, Van’da eğitim öğretim seviyesinin titizlikle kıymetlendirilmesi gerektiği söz edilerek, Van’ın muvaffakiyet sıralamasının yükselmesi için önlem ve tedbirler alınması talep lisandı. 1 milyon 200 bine yaklaşan nüfusu ile büyükşehir statüsüne sahip Van’da 310 bin öğrencinin olduğu belirtilerek, ek dersliklere olan muhtaçlıklar ve 2021 bütçesinin artırılması istendi. Hizmetçi eğitim enstitüsü ve akşam sanat okulu olarak planlanan binanın, Mevlana Turizm Otelcilik Okuluna, uygulama oteli olarak tahsis edilmesi teklif edildi. Ayrıyeten Muradiye Ünseli Mahallesi’nde bulunan maliye hazinesine ilişkin lakin Öğretmen Eğitimi Genel Müdürlüğü ismine tahsisli taşınmazın Gençlik ve Spor Bakanlığına tahsis edilmesi talep edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı